Ako prebiehajú promócie vo Francúzsku?

Publié le par Lubomir JANCOK


Vačšinou Vám na fakulte len odovzdajú diplom. Pre niektoré špeciálne programy so zahraničným zastúpením to však neplatí. A to bol náš prípad. Radnica mesta Remeš, historická budova, ceremoniál, šampanské...

PROMÓCIA VO FRANCÚZSKU


Pravnická fakulta, Medzinárodné vzťahy Politické vedy, Špecialisti na strednú a východnú Európu
Univerzita Remeš Champagne-Ardenne

Radnica mesta Remeš, 17. januára 2008

interiér radnice photo: branislav jančok


Vážení predstavitelia Regionálnej rady

Champagne-Ardenne,

Mesta Remeš, Remešskej univerzity

i nášho Master programu,

Ctení vyučujúci, Milí študenti,

Vážené dámy a páni,


          Dovoľte mi v dnešný krásny večer vyjadriť pár slov v mene nášho programu Master, Medzinárodné vzťahy - politické vedy. Vyjadriť vďaku tým, ktorí výrazným spôsobom prispeli k narodeniu uvedeného programu. Ďakujem pán riaditeľ, ďakujem pán zástupca riaditeľa. Prejavy vďaky patria ďalej tým, ktorí efektívnym spôsobom prispeli k administratívnemu fungovaniu programu. Áno, na Vás sa obraciam, Madame Gobert. Veľké merci patrí samozrejme celému učiteľskému telesu, bez ktorého by nedošlo k dôstojnému intelektuálnemu rastu.

          Dovoľte mi zároveň ospravedlniť neprítomných spolužiakov. Adresujú nám úprimné ospravedlnenie s vyjadrením hojných pohľadov a analýz, ktoré tu však nemôžeme z časového priestoru podčiarknúť. Obsahom však sa krásne dopĺňajú s našimi presvedčeniami: naše štúdium disponovalo nevídaným bohatsvom v podobe diplomovej práce, profesionálne stáže, kvalitným vyučujúcimi z rôznych krajín, početnými projektami s regiónom, mestom i univerzitou.

          Dovoľte mi do tretice podčiarknúť dôležitosť takýchto programov s nadnárodným charakterom...a nie sú to na tomto mieste povinné a oficiálne chvály. Osobne som mal nedávno česť poskytnúť rozhovor medzinárodnému slovenskému rádiu a prial som si, aby podobné univerzitné programy boli viac rozšírené nielen v krajine Mariany, ale i v strednej a východnej Európe.

           Spolu sa tešíme z možnosti stretnúť dnes i Vás tu prítomných nových študnetov programu. Lebo ste to vy, ktorí zbierate ovocie našej práce, ktorú sme zasiali počas uplynulého roka so spustením veľkého projektu: cesty do strednej a východnej Európy. Tešíme sa z tejto kontinuálnej iniciatívnosti.

           Napokon mi dovoľte ukončiť slovami princa diplomatov, Charles-Maurica de Talleyranda: „V živote sa učíme mávať tým, ktorí odchádzajú, až príde deň, keď odzravíme tých, ktorí zostávajú".      Milí študenti, vy dnes zostávate, my odchádzame a pevne veríme, že smerom ku krásnej budúcnosti.

 Prišli ma podporiť i kolegovia z tenisového klubu

foto: branislav jančok


Pozrieť všetky fotky

Ľubomir JANČOK

Ročník 2006/2007
Prezident Asociácie študentov strednej a východnej Európy
Právnická fakulta, Remešská univerzita
Téma diplomovej práce (vo fr.j.): Obraz Slovenska vo frankofónnej európskej tlači v rokoch 2002-2006. Stáž: Rada Európy, Riaditeľstvo politických záležitostí Rady Európy, Štrasburg


IPour être informé des derniers articles, inscrivez vous :
Commenter cet article