Náhody nie sú - stretnutie s 3. mužom Francúzska

Publié le par Lubomir JANCOK

 

Mal som cez víkend pracovno-rodinné povinnosti v Paríži. Je 9.15h ráno, ulica Cler v konzervatívnom 7. obvode sa prebúdza. Pijem kávu, croissant rozmrvený, vedľa Monsieur číta Le Parisien, kvetinár usporadúva kvety do symetrickej podoby a zrazu sa objaví. Je to on! Tretí nikdy nevzdávajúci sa muž Francúzska : François Bayrou.  Takmer 7 miliónov Francúzov ho chceli za Prezidenta v r. 2007. Mieri presne tam, kam som i ja mieril : do kníhkupectva oproti. Stretávame sa, hodíme krátku reč. Spomínam mu, že i náš František Mikloško bol tretí. Hovoríme v krátkosti o Konzervatívnych demokratoch Slovenska i o Mladých KDS. Pýta pár ďalších informácií. Nasleduje  symbolická fotka pri knihe de Gaullea. De Gaullea, na ktorého sa sem-tam odvoláva. Stretnutie s ním som tentokrát neplánoval. Ani fakt, že na fotke sa zjaví z pultu kniha od de Gaulla. Viem však, že náhody neexistujú. 

 

Bayrou rueCler 003                                               foto ľj

 

Opustený bývalými politickými partnermi, ktorí uprednostnili SARKOZYho a ChIRACovo UMP (Únia za ľudové hnutie) zostal na čele UDF (Únia pre francúzsku demokraciu) ako posledný mohykán. Opustený politikmi, ale znovunájdený v myšlienkach a dovoľujem si povedať aj srdciach občanov. Po voľbách zakladá stranu MoDem (Mouvement démocrate - Demokratické hnutie).

Centrista a veriaci katolík patrí medzi mizivé percento francúzskej politickej elity, ktorá vyšla z obyčajného ľudu. Syn pyrenejských poľnohospodárov, ktorého otec nechal na tomto svete po smrteľnej autonehode. Študent klasickej filozofie, neskôr učiteľ a manželským zväzkom spojený vo veku 20 rokov.  Prechádzal od Platóna do stajne, kedže sa staral na svojom vidieku aj o farmu a rodinu. Znie to ako natruralistický román! V skorom veku mal problém s koktavosťou, bojoval, citoval tisíce veršov naspamäť a odbremenil sa od tohto handikapu, aby bol dnes schopným rečníkom. Potvrdzujem z jeho mítingu v Remeši z roku 2007, kde som bol i osobne.  Žiadne párky, ani pivo, štyri tisíc ľudí, aj vyučujúce so školákmi a BAYROU rečniaci jednoliato, bez čítania, a viac ako jednu hodinu.Do politiky vstúpil vo veku 28 rokov, dnes otec 6-tich detí patrí medzi tých, ktorí majú stále tú istú rodinu: aj vlastnú aj politickú!


Európa, sociálna demokracia, kresťanský personalizmus, účasť občanov na politickom živote, rešpekt k právnemu štátu, opatrnosť voči „najmocnejším“, solidarita s útrápenými liberálnou politikou a s poznačenými globalizácioum.  Už od svojho skorého veku je ovplyvnený Gandhim, Jacquesom Maritainom a je obdivovateľom Roberta Schumana.


Verí myšlienke, že má poslanie zmieriť Francúzov s demokraciou. Na úvod svojej prezidentskej kampane si práve poslúžil HENRICHOM IV., o ktorom sám napísal niekoľko kníh a ktorého citoval ako príklad politika, ktorý zmieril Francúzov (katolíkov s protestantmi).

kampanBayrou                                  foto z kampane. www.bayrou.fr

 

Tvrdí, že Francúzsko prechádza hlbokou krízou, vymazáva sa, a narodí sa nové Francúzsko, ktoré nevznikne dedením politickej moci, ale nastavením lepšieho fungovania inštitúcie s lepšou participatívnou občianskou demokraciou. „Treba nám na ministerstvách nové tváre!“, zvýraznil BAYROU na mítingu, čím si vyslúžil azda najvýraznejší potlesk celého večera. Gaullizmus vníma ako archaický, socializmus považuje za antiku, komunizmus za monštruóznosť a extrémnu pravicu za cestu do pekla. BAYROU je silným proeurópanom.

  
BAYROUho na čele strany od roku 1998 už všetci pochovávali, ale on získal v prezidentských voľbách 6,8%, čo predstavovalo približne dva milióny voličov.  Ešte predtým bol Ministrom školstva (1993-97), obdobie, ktorému mu nemilosrdne avšak opodstatnene dnes vyhadzajú na oči jeho protivníci poukazujúc na negatívnu bilanciu ministrovania. Len pripomeniem, že BAYROUho návrh reformy spočívajuci vo výraznejšom financovaní súkromných a aj katolíckych škôl vyhnal do ulíc státisíce nespokojných Francúzov.


Francúzska ľavica na čele so Ségolène ROYAL sa snaží objaviť nový socializmus, pravica na čele s Nicolas SARKOZY prechádza od gaullizmu k liberalizmu. BAYROU má svoju víziu. BAYROU je veriaci. Po náhlej smrti Georesa POMPIDOUa v r. 1974 išli Francúzi predčasne k urnám. Bol to koniec určitého politické cyklu. Vyhral centrista  Giscard d´ESTAING. V r. 2007 Bayrou vnímal, že ide tiež o koniec určitého cyklu. Skončil tretí. Francúzska volič podotýkal, že ak by sa  dostal do druhého kola so SARKOZym alebo ROYALovou, pravdepodobne by to bol on, ktorý by zvíťazil. V prvom prípade by ho volila ľavica, aby porazila SARKOZyho, v druhom pravica, aby nevidela na čela ROYALovú.

 

BayrouvPau

foto z www.bayrou.fr

 

On sám chce násjť zlatú strednú cestu: cestu modernejšiu ako je socializmus, ľudskejšiu ako liberalizmus. Má hlboké presvedčenie, že k takejto metamorfóze môžu Francúzi dôjsť spolu s ním. Jediná cesta je byť zvolený na čelo štátu, kedže vo Francúzsku disponuje prezident nevídanou mocou.

Podarilo sa to jeho predchodcovi Valéry Giscard d´ESTAINGovi (prezident 1974-81), môže sa to aj jemu. Po roku 2002, pri formovaní novej pravicovej vlády CHIRACovou UMP, ho začali opúšťať politickí straníci. Ponuke byť vo vláde nemohli odolať. Myšlienka pohltenia UDF stranou UMP bola na stole. BAYROU odmietol. Situácia pripomínala zrúcanie sa Habsburskej ríše po prvej svetovej vojne a zostávajúce Rakúsko. Dnes je predseda strany MoDem a utrpel veľké údery v posledných voľbách. V Regionálkach získal  4,2%. V Parlamente má iba 3 poslancov, v Senáte len 9 senátorov a 5 europoslancov v bruselsko-štrasburskej "stajni".

Vo veku 58 rokov, Bayrou verí, že politika má zmysel a samotnú vládu považuje za misiu tvrdiac, že demokracia neexistuje bez ideálov. Veriť svojmu projektu, veriť ideálom je - slovami Bayrouho - dôležitejšie ako čokoľvek ostatné!  


 

Ľubomír JANČOK

 


Pour être informé des derniers articles, inscrivez vous :
Commenter cet article