VEĽKÁ NOC KRESŤANOV NA VIANOCE

Publié le par Lubomir JANCOK

A tak plynul rok, aby sme zistili, že iné zemetrasenie prebieha na celosvetovej úrovni : Kresťania sú najprenasledovanejšou náboženskou komunitou na svete. Je priam kolosálna priepasť medzi tým, čo toleruje vyspelý západ vo „svojom dome“ a tým, čo ignoruje vo východných režimoch. Ale prečo to ticho Západu ? Stali sme sa cudzincami vo vlastnom dome ?

Presne pred rokom som sa osobne zúčastnil na omši v katedrále Notre-Dame de Paris so svetovou sledovanosťou. Dôvod?  Podpora za obete a nezvestných počas zemetrasenia na Haiti. Kardinál André Vingt-Trois ju zvládol na vysokej úrovni. Atmosféra viac ako smutná : dominovali obrovské vzlyky príbuzných, ktorí nemali už niekoľko dní žiadne správy od svojich najbližších. Zomreli či žijú ? Ľudia veďla mňa omdlievali, padali na zem, neplačúca duša v chráme neexistovala.  Silné zemetrasenie pre už aj tak dosť chudobnú krajinu - údel, trest, výstraha, skaza, odkaz ? Nazvite si to podľa vlastného vkusu. 

Zemetrasenie na celosvetovej úrovni

A tak plynul rok, aby sme zistili, že iné zemetrasenie prebieha na celosvetovej úrovni : Kresťania sú najprenasledovanejšou náboženskou komunitou na svete. Pred písaním článku som sa spojil s priateľmi z Kambodže, Kanady, Bolívie, USA, Francúzska, Veľkej Británie, Rumunska, Poľska, Švédska a Švajčiarska, aby som si vypočul názory i svedectvá priamo z terénu. Kresťania trpia najmä na Blízkom východe. Niekde predstavujú už len malú menšinu : 31% v Libanone, 12% v Egypte, 5% v Sýrii, 2,5% vo Svätej zemi a v Jordánsku, 1,5% v Iraku. V takom Mubarakovom Egypte sú kresťania občanmi 2. kategórie (80 miliónov obyvateľov, 88% Islam, 8-10 miliónov kresťanov).  Ak sú kresťania moslimského pôvodu, ihneď sú kultúrne i spoločensky zavrhnutí. V Egypte totiž môže kresťan prejsť ľahko na islamskú vieru, ale moslim nikdy nemôže vpísať do svojho obč. preukazu do položky  náboženstvo slovo « kresťan ». To by bol jeho koniec. A verte či nie, sotva som včera dopísal tieto riadky s akcentom na Egypt, dnes ráno čítam :  kresťania išli na omšu do kostola v Alexandrii a bola ich poslednou. Bombový atentát - 21 mŕtvych(zatiaľ), vyše 40 zranených !!! Zo všetkých mŕtvych vo svete za svoje náboženské presvedčenie predstavujú Kresťania 75% !  

mapaPrenasledovanie-Krestanov-copie-2.jpg

Kolosálna priepasť

Je priam kolosálna priepasť medzi tým, čo toleruje vyspelý západ vo „svojom dome“ a tým, čo ignoruje vo východných režimoch. Ale prečo to ticho Západu ? Stali sme sa cudzincami vo vlastnom dome ? Alebo sme tak zaslepení, že uvažujeme nad možnosťou kúpiť mier s moslimským svetom za cenu obetovania náboženskej slobody ? Alebo sme tak naivní a myslíme si, že síce moslimovia nedokázali spolunažívať na Blízkom východe s kresťanmi 14. storočí a teraz sa budú prispôsobovať u nás v Európe či nebodaj u nich doma? Na margo kresťanov Blízkeho východu prejavujeme nevídanú diskrétnosť. Ak sa na Západe nepostavíme triezvo, rázne a solidárne zároveň, už nebude vôbec kresťanov na Blízkom východe! A hovoriť o civilizačnom šoku ? Kto hovorí o šoku ? Kto si ho praje ? Určite nie Izrael. Ani kresťanské cirkvi ! Ani západ ! Ale tí, ktorí páchajú atentáty v Iraku, zavraždia kňaza v Turecku, prenasledujú kresťanov v Sudáne a k 1.1. vyhodia do vzduchu kresťanov odchádzajúcich z omše v egyptskej Alexandrii  - kultivujú tak nenávistnú scénu.

 

Kto je fanatikom ?

«  Majster » Kadáfi mi to objasnil v Paris Match, kde pripisuje určitú zodpovednosť za postupne slabnúcu silu kresťanov práve našej  apatii a akoby nám hovoril : zatvorte oči, nastavte ruky,  otvorte ich neskôr a budete mať v ruke Korán. My, pokojní kresťania, píšuc i blogy, sem-tam dostaneme nálepku fanatizmu za náš príliš „nekomprimisný pohľad“. Zo 600 opýtaných moslimských študentov na 30-tych univerzitách vo Veľkej Británii (wikileaks odhalil dokument o štúdii, ktorú si dali Američania vypracovať v Londýne), 32% tvrdí, že by boli ochotní vraždiť - ísť do boja za svoju vieru. Z opýtaných 800 nemoslimov takmer ani jeden nevyjadril svoju schopnosť a vôľu zabíjať v menej svojej viery. Kto tu je radikál ?  Vražda, obeta, boj...hrozné mi to je vôbec písať, ale pritom len popisujem to, čo oni realizujú.

Máme vidieť v tejto prudérnosti – úprimnejšie povedané – v tomto nezáujme – zábudlivosť na naše kresťanské korene Európy. Aké symbolické práve pri narodení Krista! Nepodliehajme  reciprocite len pokiaľ ide o aplikáciu práva v duchu náboženských slobôd na Západe. Vyžadujme i plnenie úloh na druhej strane! Ak sa nič nepodnikne v tomto regióne, jediným náboženstvom vo východných režimoch bude Islam a u nás – v mene náboženskej rovnosti – mozaika rôznych vierovyznaní. A takáto pozícia spôsobí nehybnosť medzi Východom a Západom. Nastúpi la laicité, teda určitá forma vytlačenia náboženstva do sféry súkromnej - chutné predjedlo pred tým hlavným - infiltrovaním „iných hodnôt“  do západných krajín. Ako v dostihoch: dva kone sa vytláčajú na pravú koľaj a nevidia tretieho vstupujúceho z ľavej strany. Odkiaľ sa vzal ?  Zároveň je dôležité konať uvážene. Je to nepochybne podmínovaný terén, lebo situácia sa môže ešte viac obrátiť voči kresťanom, najmä tým na Blízkom východe v menšinovej pozícii. Ako teda k moslimskému svetu pristúpiť? Odpoveď mi dal v Burgundsku na konferencii známy islamológ pôsobiaci v Bruseli, pán Johan Bourlard : poukázal na hrdosť, ktorú musíme v EÚ viac pestovať. Zároveň odporúča ukázať sa voči nim silný, autoritatívny(nie ponižujúci), vtedy nás budú rešpektovať. Ak ukážeme prílišnú zhovievavosť, búdu hľadať ako nad nami dominovať!   

Kto ich ochráni ?

Je možno zvrátenosťou moderného človeka myslieť si, že inokedy kolonizovaný ľud nemôže vytvoriť štát aplikujúci genocídu.  Alebo že inokedy dominujúce náboženstvo sa nemôže vyskytnúť na druhej strane brehu rieky - rieky krvavej, teda na strane obetí.  A predsa : ak nebude mier medzi kresťanmi a islamom, nebude mier vôbec ! František Mikloško povedal nedávno v rozhovore pre Sme, že sa budeme musieť vyšvihnúť k vyšším cieľom, pragmatizmus nebude stačiť. I ja osobne si myslím, že ak chceme uchovať kresťanstvo, musíme i v politike do popredia tlačiť v najbližších rokoch konzervatívnych a kresťanských politikov s charakterom. Ale takých, ktorí sa odvážia zdvihnúť ruku za kresťanov nielen doma, ale i v zahraničí. Nie takých, ktorí majú prísnosť na fasáde a anarchiu vo vlastnej domácnosti! 

Mladí KDS organizujú teraz 7.1. Zhromaždenie na podporu prenasledovaných Kresťanov v Iraku a ďalších krajinách sveta. Už v 3.storočí existoval biskup v Bahrajne, misie v Jemene a patriarcha v Arménsku. Kresťanstvo sa uchytilo v Egypte, Palestíne, Sýrii, cez Kauzaz po brehy Gangy. Sú popredu od západného kresťanstva. Sú tak viac ako naši bratia : sú našimi otcami, našimi staršími vzácnymi spolubratmi. Zapálením sviečky, krátkymi príhovormi organizátorov a pozvaných hostí Vás pozývam  v piatok o 17.00h prísť podporiť myšlienku do Bratislavy pred kostol Notre-Dame na námestí E. Suchoňa (medzi historickou budovou SND a Redutou). Zavŕšime udalosť omšou (18.00h) u jezuitov na úmysel prenasledovaných kresťanov zažívajúcich utrpenie - priam veľkú noc - práve vtedy, keď sa majú tešiť z narodeného Krista. Správa z udalosti vyjde v angličtine, francúzštine, taliančine i v nemčine.

G8 bude v máji v Deauville. G20 koncom roka 2011 v Cannes. Iné dôležité stretnutia v rámci EÚ nasledujú. Adresujeme list ministrovi zahraničných vecí SR, aby intervenoval už teraz a dôstojne bránil kresťanské Slovensko a Európu.

Potrebujú nás, pomôžme im! 

Ľubomír Jančok
predseda Mladých KDS
Jemní v manieroch, silní v činoch  

 blogplagatZhromazdPrenaslKrestania-copie-1.jpg

 

 

Pour être informé des derniers articles, inscrivez vous :
Commenter cet article